Robot dla każdego, czyli co to jest RPA?

Robotic Process Automation zwiększa produktywność, przyspiesza procesy i zapewnia oszczędności.

Każdy wie czym jest robot – maszyny od lat wyręczają ludzi w fabryce, czy w kuchni wykonując powtarzalne, uciążliwe czynności oszczędzając czas, przyspieszając pracę oraz zapewniając wygodę. Niedawno, zupełnie po cichu roboty zawitały do firmowego biura. Nie wszyscy je już dostrzegli, ponieważ to roboty programowe, które pracują w aplikacjach. To Robotic Process Automation (RPA), czyli zastosowanie technologii automatyzacyjnej do działania i interpretowania danych w oprogramowaniu.

Codziennie, 24/7, zupełnie po cichu pomagają księgowym, kadrowym, pracownikom działów prawnych, logistycznych, sprzedaży a także informatykom. Bez znudzenia, zmęczenia czy słowa skargi zbierają, przenoszą, wprowadzają dane, generują i dostarczają raporty. Wykonują wszystko to z czym dotychczas najbardziej męczyli się ludzie. Możliwości ich zastosowania są niemalże nieograniczone. Każda ustrukturyzowana, powtarzalna czynność może zostać zautomatyzowana przy pomocy robota programowego.

Fajnie, ale po co – mógłby ktoś zapytać.

Po pierwsze, dzięki RPA pracownicy mogą uwolnić się od wykonywanych ręcznie, rutynowych, powtarzalnych zadań i skupić się na bardziej wartościowej, kreatywnej pracy np. obsłudze klientów i budowaniu lepszych relacji. Podniesienie jakości usług i zapewnienie klientom lepszego doświadczenia to jedna z kluczowych korzyści automatyzacji. Równocześnie rośnie zaangażowanie i satysfakcja pracowników

Po drugie, eliminowane są błędy, tak często powstające kiedy ludzie muszą pracować jak maszyna. Odczytywanie danych z dokumentów papierowych i wprowadzanie ich do kilku systemów IT, dokument po dokumencie, godzina po godzinie i dzień po dniu… to nie jest praca dla człowieka.

Po trzecie, rośnie produktywność, ponieważ roboty przyspieszają przebieg procesów biznesowych – działają szybciej i nie męczą się pracując non-stop w trybie 24/7/365. To jeden ze sposobów na cyfrową transformację.

Po czwarte, w związku z tym, że praca robotów może być szczegółowo rejestrowana, w branżach regulowanych ułatwia to zapewnienie i wykazanie zgodności z regulacjami. W świecie RODO dotyczy to nie tylko wybranych sektorów, ale praktycznie każdej organizacji.

A do tego wszystkiego oszczędzamy. Nie chodzi tylko o to, że praca robota jest tańsza. Średnio zwrot z inwestycji w RPA zwraca się w czasie krótszym niż 12 miesięcy. Wykonywane szybciej, bez błędów zadania zapewniają oszczędności operacyjne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o RPA, poznać korzyści, potencjalne zastosowania oraz dowiedzieć się dlaczego warto wybrać technologię UiPath.

Zajrzyj tutaj

Podobne artykuły