Robotyzacja – poradnik menedżera

Jak szybko i efektywnie zacząć automatyzować procesy biznesowe, oszczędzać, podnosić produktywność i lepiej obsługiwać klientów?

Digitalizacja i automatyzacja procesów biznesowych zapewnia znaczny skok wydajności i efektywności, który zmienia rynkowych średniaków w liderów, a liderów w branżowych superbohaterów. Co ciekawe, może to osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie, bez uruchamiania wielkich projektów i astronomicznych inwestycji w technologie.

Robotic Process Automation (RPA) otwiera ogromne możliwości w zakresie zwiększania efektywności i podnoszenia przychodów – szybko, skutecznie, precyzyjnie pozwala automatyzować monotonne, powtarzalne działania, które – jak pokazują badania McKinsey – zajmują pracownikom biurowym blisko połowę czasu pracy.

Nie będziemy pisać o tym, jakie korzyści może przynieść RPA organizacji, bo zajmowaliśmy się tym w artykule Robot dla każdego, czyli co to jest RPA? [link do artykułu]. Zakładamy, że nie pozostały żadne wątpliwości dotyczące czy warto automatyzować. Zakładamy jednocześnie, że wszyscy zadają sobie sprawę, dlaczego nie warto zwlekać z implementacją robotów. Dlatego skupimy się na tym jak zacząć.

Na szczęście to stosunkowo proste. Jeśli dobrze się przygotujemy i przyjmiemy dobrą strategię, nie potrzeba dużego budżetu, ani licznego zespołu ekspertów. Trzeba przy tym wiedzieć, że wdrażanie RPA to nie jednorazowy projekt, ale przedsięwzięcie długookresowe lub – jak się teraz często mówi – „podróż”.

Najlepiej jeśli na początek wykonamy projekt POC (proof of concept), w ramach którego zostaną określone obszary i procesy dające największe potencjalne korzyści z automatyzacji. Potrzebny do tego jest multidyscyplinarny zespół, w którego skład wejdą reprezentanci różnych jednostek biznesowych. Będzie on analizował procesy, na które pracownicy poświęcają największą część swojego dnia. Kolejnym obszarem dającym najlepsze efekty są procesy będące największym źródłem frustracji dla klientów.

Celem tych analiz jest wybór kandydatów do automatyzacji, którzy pozwolą łatwo i szybko osiągnąć korzyści i w krótkim czasie uzyskać zwrot z inwestycji. Sukces pierwszego projektu jest o tyle ważny, że pozwala się rozpędzić i szybko wdrożyć kolejne roboty. I przeciwnie – jeśli efekt będzie mizerny, organizacja może zrazić się do RPA.

W ogromny skrócie tak powinien wyglądać początek. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o RPA, poznać korzyści, potencjalne zastosowania oraz dowiedzieć się dlaczego warto wybrać technologię UiPath.

Zajrzyj tutaj

Podobne artykuły