Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

W założeniach zapoczątkowanej w 2016 r. głębokiej transformacji biznesowej Orange Spain technologia RPA miała odgrywać kluczową rolę.

Zastosowanie robotów miało nie tylko zdigitalizować organizację, ale jednocześnie zwiększyć jej elastyczność i poprawić warunki pracy ludzi oraz maksymalnie wykorzystać ich zdolności kreatywne. Tak powstała jednostka Orange Robot Factory, której celem była automatyzacja procesów wewnętrznych i umożliwienie ludziom dostarczania większej wartości dla firmy. Kiedy podjęta została decyzja, nikt nie oglądał się już za siebie. Pod koniec 2017 r. projekt ruszył pełną parą.

„Te pierwsze wdrożenia pomogły nam zdobyć wiarygodność w firmie. Cała organizacja mogła sama przekonać się, że wdrożenia trwają krótko, zwrot z inwestycji jest szybki a ograniczenie kosztów natychmiastowe” – mówi Javier Castellanos, szef Orange Robot Factory, którą tworzy setka ludzi mająca na swoim koncie ponad 400 uruchomionych robotów.

„Byliśmy o wiele odważniejsi niż inne firmy, które testują i automatyzują kilka procesów w ramach projektów pilotażowych na przestrzeni roku czy dwóch. My poszliśmy na całość stawiając sobie za cel tworzenie i uruchamianie jednego robota tygodniowo. Efekty mówią same za siebie – w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania Orange Robot Factory udało się zrobotyzować blisko 2 mln. interakcji wewnątrz organizacji” – dodaje Javier Castellanos.

Dzisiaj w firmie działa ponad 400 robotów, ale to nie koniec. RPA w Orange Spain osiągnęło odpowiedni poziom dojrzałości, żeby przejść na kolejny poziom. Pierwszym krokiem ma być integracja z rozwiązaniami BPM (Business Process Management), która ma umożliwić automatyzację nowych rodzajów procesów, w szczególności tych bardzo złożonych. Zespół Orange Robot Factory chce także w szerszym zakresie wykorzystać algorytmy sztucznej inteligencji.

Efekty? Tylko konkrety:

100

osobowy multidyscyplinarny zespół Orange Robot Factory

400+

robotów zaprojektowanych i uruchomionych od końca 2017r.

34 mln EUR

oszczędności w nieco ponad ciągu dwóch lat

Przeczytaj całe case study

Podobne artykuły

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora IT

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora...

Tarsus Distribution to najdłużej działający dystrybutor IT w Afryce Południowej.

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

W miarę jak rośnie liczba pacjentów, wyzwania, z jakimi muszą mierzyć...

Firmy produkcyjne stawiają na RPA

Firmy produkcyjne stawiają na RPA

Produkcja to nie tylko hale fabryczne czy pola i sady, ale...