Czy robot zabierze mi pracę?

Odpowiedź

Roboty programowe już mają i z pewnością będą miały wpływ na pracę wykonywaną przez wielu ludzi. Określane często jako wirtualni albo cyfrowi pracownicy będą sukcesywnie przejmować coraz więcej zadań wykonywanych dotychczas przez ludzi. Boty doskonale radzą sobie z dającą się opisać regułami, powtarzalną pracą, a dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego ich możliwości będą się rozszerzać. Niemniej nadal nie zrobią wszystkiego. Skomplikowane zadania, wymagające kreatywności i abstrakcyjnego myślenia a także empatii nadal będą wykonywane przez ludzi.

RPA (Robotic Process Automation) i sztuczna inteligencja podobnie jak rewolucja przemysłowa zmieni charakter pracy i sprawi, że zniknie wiele istniejących obecnie stanowisk, ale specjaliści prognozują, że równocześnie są w stanie wykreować kilkukrotnie więcej nowych miejsc pracy.

58 mln – o tyle więcej nowych miejsc pracy zostanie wytworzonych niż tych, które zostaną zniszczone przez robotyzację i sztuczną inteligencję według raportu The Future of Jobs 2018 opracowanego przez World Economic Forum do 2025 r.

Dlatego pracownicy, którzy inwestują w swój rozwój nie są zagrożeni. Co więcej, tandem człowiek – robot daje dużo większe możliwości na rozwój organizacji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej motywacji i zadowoleniu pracowników. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że wprowadzanie robotów programowych rozszerza możliwości działania pracowników. Wiedza, którą pracownicy posiadają o biznesie może dzięki temu być lepiej wykorzystana a sama praca stanie się bardziej interesująca i angażująca.

Warto zaznaczyć, że z perspektywy firmy zwalnianie pracowników nie jest opłacalne. Roboty mają pomóc w zwiększeniu skali biznesu, co powoduje, że pomimo pracy robotów, może być potrzebne zatrudnienie dodatkowych osób. Rekrutacja i onboarding nowych osób są czasochłonne i kosztowne, dlatego firmie bardziej opłaca się inwestować w rozwój pracowników i po uwolnieniu części ich czasu przez roboty, dawać im w organizacji inne, bardziej ambitne zadania.

Polecane artykuły

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora IT

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora...

Tarsus Distribution to najdłużej działający dystrybutor IT w Afryce Południowej.

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

W miarę jak rośnie liczba pacjentów, wyzwania, z jakimi muszą mierzyć...

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

W założeniach zapoczątkowanej w 2016 r. głębokiej transformacji biznesowej Orange Spain...