Czy wdrożenie i utrzymanie robota jest trudne?

Odpowiedź

Wdrożenie robota to typowy projekt biznesowy. Solidna analiza przedwdrożeniowa, sprawne zarządzanie ryzykiem, skupienie na korzyściach to elementy decydujące o sukcesie. Bardzo często w przypadku robotów stosuje się prototypy, wdrożenia pilotażowe oraz projekty PoC (Proof of Concept), ponieważ ułatwiają oddzielenie teoretycznych możliwości od praktycznych korzyści.

Projekt RPA (Robotic Process Automation) można realizować etapowo angażując niewiele zasobów, ale może być to również duże przedsięwzięcie, w którym uczestniczy wielu ludzi. Sama technologia jest na tyle dojrzała, że nie stanowi ograniczenia dla tempa realizacji projektu.

Kilka dni – tyle potrzeba, żeby przygotować PoC

Kilka tygodni – tyle powinien zająć typowy projekt RPA

Wdrożenie i budowa robotów wykonywana jest w łatwym w użyciu interfejsie graficznym, a dostępność gotowych akcji i konektorów sprawia, że budowanie robotów nie wymaga zaawansowanych umiejętności programowania – z wyjątkiem znajomości podstawowych koncepcji jak zmienne czy pętle.

Z pewnością jednak przy wdrażaniu i konfigurowaniu pierwszych robotów warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów. Z czasem wiedzę i doświadczenie zyskają przedstawiciele organizacji, którzy odpowiadają za program robotyzacji. Swoje umiejętności mogą rozwijać przy wykorzystaniu bezpłatnych materiałów szkoleniowych udostępnianych przez dostawców technologii.

Co więcej, podobnie jak ma to miejsce w obszarze programowania, dostawcy rozwiązań RPA oferują narzędzia, które umożliwiają budowanie prostych robotów użytkownikom biznesowym, którzy mają zerowe umiejętności kodowania. Niemniej tworzenie skomplikowanych botów, których działanie obejmuje wiele różnych systemów informatycznych wymaga zaangażowania doświadczonego programisty.

Podobnie utrzymanie robota nie stanowi wyzwania. Kluczem do sukcesu jest jednak faza implementacji. Dobrze wdrożony robot jest łatwy w utrzymaniu. Dokładnie informuje jakie zadania wykonał, a te które się nie powiodły zostają przesyłane do obsługi przez człowieka z jasną informacją o tym co zostało zrobione, a co nie i co należy sprawdzić i wykonać.

Polecane artykuły

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora IT

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora...

Tarsus Distribution to najdłużej działający dystrybutor IT w Afryce Południowej.

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

W miarę jak rośnie liczba pacjentów, wyzwania, z jakimi muszą mierzyć...

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

W założeniach zapoczątkowanej w 2016 r. głębokiej transformacji biznesowej Orange Spain...