Czym robot różni się od makra które mogę sobie napisać w Excelu?

Odpowiedź

W pewnym sensie roboty i makra są podobne. W obu przypadkach mamy do czynienia z kodem, który pozwala zautomatyzować pewne zadania.

Co umożliwiają makra?
Pozwalają na wykonanie działań w obrębie danej aplikacji. Makra w Excelu pozwalają na zautomatyzowanie części zadań w środowisku Microsoft Office. Przykładowo, makra pozwalają za jednym razem uporządkować w kolejności alfabetycznej wszystkie arkusze albo stworzyć spis treści.

Czego makra nie potrafią?
Jednak możliwości makr są mocno ograniczone. Jest też problem z zarządzaniem napisanymi makrami i utrzymaniem kontroli na różnymi wersjami makr wytworzonych i modyfikowanych przez różnych pracowników.

Co umie robot?
Robot programowy ma o wiele większe możliwości. Platformy RPA natomiast są autonomicznymi aplikacjami, które pozwalają zrobotyzować dowolne aplikacje zarówno poprzez interfejs użytkownika jak i poprzez API. Oferują o wiele większa funkcjonalność i nie są ograniczone do pojedynczej aplikacji. Roboty naśladują (emulują) pracę człowieka i mogą klikać w dowolne okienka czy przyciski niezależnie od użytej technologii. Potrafią także odczytywać informacje wyświetlane na ekranie a nawet – za pośrednictwem technologii OCR – czytają informacje z zeskanowanych dokumentów papierowych.

Jakie jeszcze przewagi zapewnia robot?
Roboty są zarządzane z centralnego miejsca, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad ich wersjonowaniem oraz centralne miejsce do ich zarządzania i monitorowania.

Polecane artykuły

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora IT

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora...

Tarsus Distribution to najdłużej działający dystrybutor IT w Afryce Południowej.

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

W miarę jak rośnie liczba pacjentów, wyzwania, z jakimi muszą mierzyć...

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

W założeniach zapoczątkowanej w 2016 r. głębokiej transformacji biznesowej Orange Spain...