Jak robot może pomóc organizacji przystosować się do nowej, post-pandemicznej normalności?

Odpowiedź

Jedną z ogromnych zalet RPA jest skalowalność. Robot może przetworzyć kilka zamówień, obsłużyć kilka faktur czy wprowadzić niewielką ilość danych do systemów, ale jego możliwości są nieograniczone – zamówień, faktur czy danych może być bardzo dużo. Co więcej, robot wdrożony do wykonania pewnych działań w jednej jednostce biznesowej może być wykorzystany także w innych do obsługi tego samego zadania.

Takie skalowanie odbywa się praktycznie bez żadnych dodatkowych kosztów. W każdym razie skalowanie robotów jest o wiele łatwiejsze niż skalowanie zasobów ludzkich. Zwiększanie lub zmniejszanie liczby robotów jest bardziej efektywne kosztowo niż zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Dzięki temu roboty doskonale sprawdzają się w firmach, które szybko się rozwijają. Pomagają także obsłużyć każdy – spodziewany albo niespodziewany, okresowy lub trwały – wzrost zamówień czy spływających faktur.

Czy różnią się od ludzi? Roboty:

  • nie chorują,
  • nie wyjeżdżają na wakacje,
  • nie narzekają na nadgodziny,
  • ani na pracę w weekendy.

To oznacza, że na przebieg obsługiwanych przez nie procesów nie mają sytuacje kryzysowe, które dotykają ludzi.

Roboty przyspieszają także transformację cyfrową organizacji, która w nowej, post-pandemicznej normalności jest kluczowa. Utrudniony dostęp do biur i praca zdalna powodują, że dane, na których pracujemy codziennie muszą być dostępne w postaci cyfrowej z dowolnego miejsca na ziemi. Roboty mogą te dane digitalizować, agregować, konsolidować i przenosić pomiędzy różnymi systemami, tak aby były dostępne zawsze wtedy kiedy są potrzebne, dokładnie w takiej formie jak są potrzebne.

Robot może pozwolić na zachowanie ciągłości pomimo mniejszej ilości pracowników wynikającej np. z pandemii czy innych czynników siły wyższej, na które organizacje mogą być narażone.

Polecane artykuły

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora IT

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora...

Tarsus Distribution to najdłużej działający dystrybutor IT w Afryce Południowej.

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

W miarę jak rośnie liczba pacjentów, wyzwania, z jakimi muszą mierzyć...

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

W założeniach zapoczątkowanej w 2016 r. głębokiej transformacji biznesowej Orange Spain...