Jakiego ROI można się spodziewać z robotyzacji?

Odpowiedź

Według firmy UiPath, jednego z liderów rynku RPA (Robotic Process Automation), większość organizacji odnotowuje pozytywny ROI (Return On Investment), czyli zwrot z inwestycji w ciągu pierwszych 12 miesięcy od wdrożenia robota (-ów). Najprostszy sposób kalkulacji ROI polega na odjęciu od kosztu wdrożenia RPA od liczby godzin poświęcanych na ręczną realizację procesu pomnożoną przez koszty jednej godziny pracy. Nie jest to jednak formuła idealna. Roczny koszt robota może być – w zależności od rynku – od 2 do nawet 15 razy niższy od jednego FTE (Full Time Equivalent), czyli łącznej ilości pracy wykonywanej przez pracownika zatrudnionego na pełnym etacie w danej jednostce biznesowej lub przy danym projekcie. Można więc powiedzieć, że w niektórych dobrze wykonanych projektach, poprzedzonych gruntowną analizą, zwrot z robotyzacji nastąpi już po kilku miesiącach. W innych projektach może to być więcej.

ROI z robotyzacji zależy również od typu robotów, ilości zautomatyzowanych procesów oraz wolumenu przetwarzanych danych. Istotne znaczenie ma także wybór platformy technologicznej. Na rynku działa wielu dostawców rozwiązań RPA, którzy oferują swoje produkty w znacząco różnych przedziałach cenowych, które odpowiadają zwykle udostępnianym przez nie funkcjom.

Problem polega także na tym czy chcemy policzyć ROI dla pojedynczego procesu czy całego programu RPA. Wiele organizacji zaczyna od wdrożenie jednego robota, na próbę. Sukces sprawia zwykle, że szybko pojawiają się kolejne. Pierwsze wdrażane roboty wykorzystywane są w procesach, które do razu zostały zidentyfikowane jako te o największym potencjale. Osiągnięte zyski mogą być spektakularne. Jednak kolejne roboty, choć zapewnia oszczędności, mogą one nie być już tak imponujące.

Polecane artykuły

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora IT

Pomimo początkowych trudności, RPA napędza cyfrową transformację dystrybutora...

Tarsus Distribution to najdłużej działający dystrybutor IT w Afryce Południowej.

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

Jak roboty pomagają usprawnić ochronę zdrowia

W miarę jak rośnie liczba pacjentów, wyzwania, z jakimi muszą mierzyć...

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

Fabryka robotów sposobem na transformację biznesu Orange Spain

W założeniach zapoczątkowanej w 2016 r. głębokiej transformacji biznesowej Orange Spain...